Kara umowna a odstąpienie od umowy
Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym.
Taką uchwałę podjął 20 listopada 2019 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej, pod sygnaturą akt III CZP 3/19.
Wyrokiem z 4 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy w B. oddalił powództwo R. S.A. w Ł. przeciwko U. S.A. w B. o zapłatę z tytułu kar umownych. Strony były związane umową o wykonanie robót budowlano-montażowych, która określała m.in. terminy zapłaty wynagrodzenia oraz karę umowną płatną przez zamawiającego w razie odstąpienia przez wykonawcę od umowy z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi zamawiający. W związku z brakiem płatności wynagrodzenia powód złożył skuteczne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Sąd okręgowy zwrócił uwagę, że wobec treści art. 483 Kodeksu cywilnego żądanie zapłaty kary umownej było w okolicznościach sprawy niedopuszczalne, wobec czego skutkowało oddaleniem powództwa.
Sąd apelacyjny w trakcie rozpoznawania apelacji powoda powziął wątpliwości, które przedstawił Sądowi Najwyższemu w przedmiotowym zagadnieniu prawnym. Wynikały one z istniejących do tej pory w orzecznictwie Sądu Najwyższego dwóch rozbieżnych kierunków wykładni, dotyczących zastrzegania kary umownej w sytuacji odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym. Podczas gdy zgodnie z pierwszym poglądem w powołaniu na treść art. 483 Kodeksu cywilnego należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta